Çfarë tregojnë mbiemrat për prejardhjen e serbëve në Komunën e Kamenicës?

Derisa po merresha me identifikimi dhe rangimin e të gjithë mbiemrave që janë në përdorim në territorin e Komunës së Kamenicës, mu duk interesant fakti se mbiemrat serb ishin të shumtë në numër, përkundër përbërjes etnike të ulët që ata kanë në krahasim me numrin e gjithëmbarshëm të popullsisë. Nga 500+ mbiemra të ndryshëm, shqiptarë dhe serb, 32% e tyre u takojnë serbëve (duke përfshirë edhe komunën e Ranillugut), kurse përbërja etnike e serbëve në Komunën e Kamenicës është rreth 10%.

Serbët kanë familje (fis, lidhje gjaku) të vogla dhe mbiemra të llojllojshëm. Ky fakt edhe një herë e vërteton teorinë se serbët në Komunën e Kamenicës, dhe në pjesë tjera të Kosovës, janë familje të ardhura nga pjesë të ndryshme të territoreve të ish-Jugosllavisë. Familje të cilat asnjëherë nuk kanë arrit që të rriten në numër. Grafikoni më poshtë paraqet në mënyrë vizuele 157 mbiemrat serb që mund të gjenden në kuadër të territorit të Komunës së Kamenicës.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: