Mbulueshmëria mediatike e Komunës së Kamenicës

Ditë më parë, në këtë bllog postova një lajm të gazetarit Musa Sabedini në gazetën “Lajm” të datës 16 korrik, i cili bënte fjalë për sepereacionet ilegale në Kamenicë. Menjëherë në këtë bllog erdhi një koment se shkrimi në fjalë në gazetën “Lajm” është kopjuar nga shkrimi në Radio Premiera. Dhe komentuesi kishte të drejtë. Shkrimi në “Lajm” ishte i njësojtë me atë në Radio Premiera. Dhe kjo radio lokale e kishte postuar këtë lajm më herët se sa gazeta.

Të njëjtën dukuri e vërejta edhe sot. Në gazetën “Koha Ditore”, në një hapësirë shumë të shkurtër, gazetari Nexhat Buzuki shkruan për dy lajme të reja për Komunën e Kamenicës. Njëri shkrim mban titullin “Në Kamenicë për 6 muaj 50 zjarre”, dhe tjetri “Vazhdon konfiskimi i lëndës drusore të prerë ilegalisht”. Posa lexova këto dy shkrime në gazetë, hapa faqen e Radio Premiera në internet dhe pash se po këto dy lajme janë postuar ditë më parë në këtë medium. Ngjashmëria në mes lajmit të Radio Premierës dhe lajmeve në “Koha Ditore” është shumë e përafërt.

Tani, mund të supozoj se gazetarët e “Kohës Ditore” dhe “Lajm”, të cilët banojnë në Gjilan, kanë marrëveshje me Radio Premierën që shkrimet e kësaj të fundit ti marrin dhe ti publikojnë copy-paste në gazetat për të cilat shkruajnë. Nëse nuk ka ndonjë marrëveshje të tillë, atëherë gazetarët do të duhej që në shkrimet e tyre në gazeta të citonin burimin e lajmit.

Por shqetësimi im është ky: se Komuna e Kamenicës nuk ka mbulueshmëri të mjaftueshme mediatike. Siç shihet nga këta shembuj, Radio Premiera përveç që mbulon komunën si medium në vete, ajo i shërben si material edhe dy gazetave më të mëdha ditore. Kjo bën që mos të ketë llojllojshmëri të informacionit për Komunën e Kamenicës. Edhe pse një komunë e vogël dhe jo me shumë zhvillime që vlen të përmenden edhe në mediumet jashtë Kamenicës, gazetat ditore duhet që të angazhojnë gazetarë që jetojnë në Komunën e Kamenicës dhe jo kjo komunë të mbulohet nga Gjilani.

Advertisements

One Response to Mbulueshmëria mediatike e Komunës së Kamenicës

  1. 24media thotë:

    a eshte tu bo dikush dicka ne lidhje me kete pune? apo ky mbetet hapi i vetem?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: