Buxheti i Komunës së Kamenicës 86 Euro për person

Sa herë kur Buxheti i Kosovës dërgohet në Kuvendin e Kosovës për miratim, fillojnë akuzat në mes partive politike se Qeveria e Kosovës, me rastin e ndarjes së buxhetit për komuna, ka favorizuar komunat e qeverisura nga PDK. Sa është kjo e vërtetë?

Për të kuptuar këtë, gazeta dy javore e publikuar nga BIRN, “Prishtina Insight”, ka bërë një analizë të buxheteve të komunave. Në shkrimin me titull “PDK Municipalities Financially Favoured” (Komunat e PDK të Favorizuara Financiarisht), gazeta ka llogaritur numrin e popullsisë në çdo komunë, buxhetin e ndarë dhe në bazë të këtyre dy indikatorëve ka llogaritur se në çdo komunë sa euro janë të ndara për person. Shembull: Kamenica është llogaritur të ketë 63.000 banorë dhe një buxhet prej 5.453.963 Euro, apo 86 Euro për person.

Marrë në përgjithësi, komunat e qeverisura nga PDK marrin buxhet prej mesatarisht 91 Euro për person; komunat e qeverisura nga LDK marrin 82 Euro për person; komunat e AAK 86 Euro për person.

Tabela më poshtë jep të dhënat për të gjitha komunat, duke llogaritur nga më e larta tek më e ulëta.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: